MUZEUM RZEMIOSŁA W KROŚCIE
Z krosna do Krosna
INTERNATIONAL ARTISTIC LINEN CLOTH BIENNIAL

7. MBATL w Šarišskiej Galérii w Prešove5 lutego 2013 roku, w Šarišskiej Galérii w Prešove odbył się wernisaż słowackiej prezentacji wystawy 7. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” . Prešovska galeria gości krośnieński len już po raz piąty. Fakt wieloletniej współpracy pomiędzy instytucjami udowadnia, że tkanina artystyczna ma w Prešove  grono swoich miłośników. Wśród zgromadzonych gości w wernisażu wzięli udział artyści 7. edycji biennale – ze strony słowackiej Anna Boršovská-Nemcová a ze strony polskiej – Piotr Burger.
Šarišska Galéria w Prešove to jedna z najstarszych słowackich galerii. Działa od 1956 roku – a od 1981 – jej  siedzibą są dwie zabytkowe kamienice mieszczańskie, pierwotnie gotyckie, z późniejszymi renesansowymi i barokowymi adaptacjami. W swoich zbiorach galeria posiada około 4 tys. eksponatów datowanych  między XV a XX w., które reprezentują głównie malarstwo, grafikę i rzeźbę.
Presov 2013
                   Wernisaż 7. MBATL w Šarišskiej Galérii w Prešove, fot. MRzK
 
Wystawa prac 7. MBATL „Z krosna do Krosna” prezentowana jest w pięciu salach. Ewa Mańkowska – dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie, podkreśliła podczas wernisażu, że zgodnie z założeniami regulaminowymi biennale, len jest główną substancją wszystkich prac. Paradoksalnie  pierwotny charakter lnianego włókna daje artystom wprost nieograniczone możliwości. Jest  ono przetwarzane w różnych technikach – od tradycyjnego tkania i haftu po obiekty i prace eksperymentalne z wykorzystaniem innych materiałów, bywa naturalny lub barwiony, dwuwymiarowy bądź przestrzenny.  Jednak jako materia ekspozycyjna len sprawia niejakie trudności przy aranżowaniu wystaw. Dotyczy to szczególnie prac o małych formatach – a do takich ograniczają artystów wymogi regulaminowe biennale. Artystyczna tkania lniana w każdym wnętrzu prezentuje się inaczej. Niejednokrotnie to właśnie konkretne wnętrze potrafi wyeksponować kryte wcześniej walory artystyczne. Mgr. Jozef Ridilla – kurator słowackiej wystawy, historyk  sztuki z Šarišskiej Galérii w Prešove,  również podkreślił wielkie i różnorodne  możliwości lnu jako tworzywa artystycznego. Jego uwagę zwróciły dwie prace artystki z Litwy – Jurate  Petruskeviciene – Strony czasu i Susza. Zastosowany w nich niezwykle misterny przeplot, wielka dbałość o szczegóły kompozycyjne, użyta kolorystyka pozwalają uwidocznić możliwości lnu jako materiału dla artystów.
Słowacka prezentacja 7. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej „Z krosna do Krosna” potrwa  do 17 marca 2013 r. Zapraszamy.
 
Iwona Jurczyk (MRzK)
 
 7 MBATL - patronaty medialne