MUZEUM RZEMIOSŁA W KROŚCIE
Z krosna do Krosna
INTERNATIONAL ARTISTIC LINEN CLOTH BIENNIAL

Prace 7. MBATL w Göcseji Múzeum w Zalaegerszeg


Po premierowej wystawie 2012 r. w Biurze Wystaw Artystycznych w Krośnie oraz wystawach w 2013 r.  w  Šarišskiej Galérii w Prešove a następnie Múzeum ukrajinskej kultúry w Svidniku na Słowacji  kolekcja 7. Międzynarodowego Biennale Artystycznej Tkaniny Lnianej "Z krosna do Krosna" zaprezentowana została w salach wystawowych Göcseji Múzeum w Zalaegerszeg na Węgrzech.
Ostatnia prezentacja bieżącej edycji krośnieńskiego biennale miała miejsce 6 listopada 2013 r. Tradycją już stało się, że finał MBATL odbywa się właśnie w Göcseji Múzeum w Zalaegerszeg - mieście partnerskim Krosna. Aranżacja wystawy została wykonana przez pracowników Muzeum Rzemiosła w Krośnie.  Będzie  ją można zobaczyć na Węgrzech do końca listopada 2013 r.
7. MBATL
7. MBATL
7. MBATL
Wystawę uroczyście otworzyli: dyrektor Göcseji Múzeum w Zalaegerszeg – Imre Kaján oraz Ewa Mańkowska - dyrektor Muzeum Rzemiosła w Krośnie, a także poseł do parlamentu węgierskiego Endre Gyimesi. Wernisaż uświetnił występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej w Zalaegerszeg. Goście, którzy przybyli na otwarcie ekspozycji krośnieńskiego biennale, to nie tylko stali bywalcy wernisaży, przedstawiciele instytucji kultury i życia artystycznego miasta ale także - co warto podkreślić - przyjaciele, którzy bywali w Krośnie w ciągu wielu lat współpracy obu miast partnerskich. Wśród nich  Janos Nemeth – wybitny artysta ceramik, którego prace eksponowane były dwukrotnie w Muzeum Rzemiosła w Krośnie oraz liczny krąg Polonii węgierskiej. Wydarzeniu towarzyszyła konferencja prasowa, na którą przybyły media regionalne i ogólnowęgierskie.
Iwona Jurczyk
fot. Piotr Burger
Muzeum Rzemiosła w Krośnie